TV

Masters of Horror

Name(Sort)
  Type
Mick Garris     Creator45 Eps
John Hyde     Executive Producer48 Eps
Morris Berger     Executive Producer40 Eps
Steve Brown (1)     Executive Producer42 Eps
Andrew Deane     Executive Producer45 Eps
Keith Addis     Executive Producer45 Eps
Mick Garris     Executive Producer42 Eps
Tom Rowe     Producer49 Eps
Lisa Richardson     Producer44 Eps
Pascal Verschooris     Co-Producer6 Eps
Ben Browning     Co-Producer43 Eps
Adam Goldworm     Co-Producer46 Eps
Steve Best     Associate Producer22 Eps
Gabriel Monje     Associate Producer2 Eps
Jernej Razen     Associate Producer2 Eps
Don MacAulay     Production Designer4 Eps
David Fischer (1)     Production Designer7 Eps
Marshall Harvey     Editor2 Eps
Jacqueline Cambas     Editor1 Eps
Andrew L. Cohen     Editor2 Eps
Mark L. Levine (1)     Editor2 Eps
Nancy Nayor     Casting4 Eps
Kelly Wagner     Casting4 Eps
Sean Cossey     Casting47 Eps
David Rapaport     Casting6 Eps
Pascal Verschooris     Line Producer43 Eps
Sheri Mayervich     Unit Production Manager2 Eps
Mick Mackay     First Assistant Director3 Eps
Ian Samoil     First Assistant Director3 Eps
Brian Giddens     First Assistant Director4 Eps
Ania Musiatowicz     Second Assistant Director3 Eps
Darren Robson     Second Assistant Director2 Eps
Ian Samoil     Second Assistant Director5 Eps
Peter Bernstein     Music 
Hummie Mann     Music2 Eps
Joey Santiago     Music2 Eps
Richard Band     Music2 Eps
Jennifer Ross     Music Supervisor44 Eps
Happy Walters     Music Supervisor5 Eps
Lisa Brown (2)     Music Supervisor5 Eps
Lyn Kelly     Costume Designer46 Eps
Adina Shore     Hairstylist2 Eps
Dana Hamel     Make-up2 Eps
Steve Sherlock     Key Grip4 Eps
Tom Kaczmarski     Key Grip6 Eps
Ide Foyle     Set Decorator10 Eps
Louisa Gradnitzer     Location Manager4 Eps
Sheri Mayervich     Location Manager2 Eps
Susan Nestibo     Location Manager3 Eps
John Swetlikoe     Transportation Coordinator4 Eps
Fraser Sutherland     Transportation Coordinator4 Eps
Nick Dibley     Property Master7 Eps
Jim Geddes     Construction Coordinator9 Eps
Laura June Colini     Script Supervisor2 Eps
Allison Hunter     Script Supervisor4 Eps
Paula Bonucchi     Script Supervisor1 Eps
Shalla Edl     Production Coordinator6 Eps
Kristin Harris     Production Coordinator2 Eps
Alison Stephen     Script Coordinator4 Eps
Marc Pollon     Assistant Editor1 Eps
Chris Harvey     Assistant Editor2 Eps
David Reale (2)     Assistant Editor1 Eps
Nathan Atkins     Assistant Editor4 Eps
Sally Dixon     Post Production Supervisor42 Eps
Iain Pattison     Re-Recording Mixer8 Eps
Bill Mellow     Re-Recording Mixer2 Eps
Paul A. Sharpe     Re-Recording Mixer9 Eps
Michael Kolafa     Gaffer4 Eps
Michael Auger     Gaffer4 Eps
Edward Shearmur     Other (Main Title Theme)38 Eps
Howard Berger     Other (Special Effects Make Up)37 Eps
Greg Nicotero     Other (Special Effects Make Up)35 Eps
Jon Joffin     Director of Photography2 Eps
Brian Pearson     Director of Photography2 Eps
Jim Dunn     Stunt Coordinator47 Eps
Margot Ready     Art Director1 Eps
Teresa Weston     Art Director3 Eps
Don MacAulay     Art Director4 Eps
Genessa Davis     Assistant Production Coordinator7 Eps
Barbara Barnes (1)     Assistant Production Coordinator1 Eps
Matt Venables     Post Production Coordinator9 Eps
Pascal Verschooris     Production Management8 Eps
Margo Zimmerman     Production Management2 Eps
Sebastian Salm     Sound Mixer10 Eps
Ania Musiatowicz     Third Assistant Director4 Eps
Karin Behrenz     Third Assistant Director5 Eps
Colin Smith (3)     Boom Operator8 Eps
Doris Deutschmann     Art Department Coordinator2 Eps
Lisa Sepp-Wilson     Visual Effects Coordinator4 Eps
Edward Shearmur     Main Title Theme8 Eps
Lee Wilson     Visual Effects Supervisor47 Eps
Kath Drew     Production Accountant6 Eps
Beverly Wiens     Production Accountant3 Eps
Louie Hausner     Transportation Captain3 Eps
John Swetlikoe     Transportation Captain3 Eps
Richard Wilson (2)     "A" Camera Operator3 Eps
Brad Creasser     "A" Camera Operator5 Eps
Anke Bakker     Sound Supervisor7 Eps
Jacqueline Cristianini     Sound Supervisor6 Eps
Marshall Harvey     Film Editor2 Eps
Mark L. Levine (1)     Film Editor1 Eps
Matt Belbin     Visual Effects Editor2 Eps
Derek Heselton     Best Boy (Special Effects)7 Eps
Lisa Sepp-Wilson     Visual Effects Producer6 Eps
Adina Shore     Key Hairstylist6 Eps
Rexford Bangle     Assistant Make-up (First)2 Eps
Amanda McGowan     Assistant Make-up (First Assistant Makeup)4 Eps
Lane Koch     First Assistant Camera2 Eps
Sandy Cooper     First Assistant Camera2 Eps
Jos Oman     First Assistant Camera2 Eps
Steve Best     Assistant To The Director2 Eps
Kristi Blicharski     Unit Publicist4 Eps
Jason Mauza     Foley Editor8 Eps
Jake Miller (2)     Assistant Property Master7 Eps
Glenna Owen     Assistant Costume Designer3 Eps
Linda Leduc     Assistant Costume Designer5 Eps
Raj Uppal     Assistant To The Producer5 Eps
Mick Mackay     Second Unit Director2 Eps
Wayne Szybunka     Special Effects Coordinator9 Eps
Nicholas Pike     Additional Music2 Eps
Sheri Buckham     Assistant Accountant3 Eps
Dave Harvey     Assistant Accountant4 Eps
Shane Shemko     Foley Artist1 Eps
Jean Raymond     Foley Mixer3 Eps
Andrei Andrianko     Assistant Art Director3 Eps
Vicky Peters     Assistant Art Director2 Eps
Devan Kraushar     Sound Effects Editor4 Eps
Matt Wilson     Sound Effects Editor9 Eps
Kris Fenske     Sound Design5 Eps
Dean Schwingboth     Best Boy Grip5 Eps
Shae Vera     Best Boy Grip2 Eps
Brock Miller     Best Boy Grip2 Eps
Brian Campbell     Dialogue Editor7 Eps
Ross Redhead     Assistant To Producer10 Eps
Adrian Salpeter     Assistant To Producer3 Eps
Max Lavine     Assistant To Producer2 Eps
Peter Wilkie     "B" Camera Operator2 Eps
Sandy Cooper     "B" Camera Operator2 Eps
Richard Wilson (2)     "B" Camera Operator1 Eps
Greg Nicotero     Special Effects Make-up9 Eps
Howard Berger     Special Effects Make-up8 Eps
Andrej Dec     Assistant Location Manager2 Eps
Dinean Stayk     Assistant Location Manager2 Eps
John E. Wilcox     Paint Coordinator6 Eps
Natalie Morin     Assistant Set Decorator3 Eps
Leesa McNalley     Assistant Set Decorator6 Eps
Cleo Gagner     Assistant Hairstylist (First Assistant Hair)6 Eps
Tyler Tone     Set Supervisor4 Eps
Bonnie Sutherland     Set Supervisor3 Eps
Christina Kaspercyk     "A" Camera First Assistant6 Eps
Lane Koch     "B" Camera First Assistant2 Eps
Kieran Humphries     "B" Camera First Assistant4 Eps
Dana Duke     Animal Wrangler2 Eps
Matt Belbin     Digital Effects Intern (Editor)2 Eps
Stephen Tibbetts     Stand-in3 Eps
Desiree Zurowski     Stand-in4 Eps
Margaret Solomon     Key Makeup7 Eps
Keenan Horita     Best Boy Lighting2 Eps
Jared Smith (2)     Best Boy Lighting2 Eps
Trevor Carabin     Best Boy Lighting2 Eps
Stewart Henshaw     Best Boy Lighting1 Eps