Login or register  
TV

Green Room Guest List: UK Edition Monday 24th - Sunday 30th September

Welcome to another round-up of the weeks guest stars in the UK.

UKUKuk

daytime

Daybreak (ITV1, Mon-Fri, 6am-8.30am)

DaybreakMonday - Michael Underwood, William Roache

Tuesday - Michael Underwood, Helen Baxendale

Wednesday - Michael Underwood, Flo Rida

Thursday - Michael Underwood, Beverley Callard

Friday - Michael Underwood

Lorraine (ITV1, Mon-Fri, 8.30am-9.25am) 

Monday - Michael Underwood, Deborah Meaden

Tuesday - Michael Underwood, Tracy-Ann Oberman, Laurence Fox

Wednesday - Michael Underwood

Thursday - Michael Underwood, Nicola Stephenson

Friday - Michael Underwood

The Wright Stuff (Channel 5, Mon-Fri, 9.15am-11.10am)

Monday – Georgie Thompson, Steve Furst, Chris Milligan

Tuesday – Georgie Thompson, Steve Furst, Debra Stephenson

Wednesday – Georgie Thompson, Steve Furst, Tom Oliver

Thursday – Georgie Thompson, Steve Furst, Anthony Horowitz

                                            Friday – Georgie Thompson, Steve Furst, Kevin O’Sullivan, Ruthie Henshall

This Morning (ITV1, Mon-Fri, 10.30am-12.30pm)

Monday – Caroline Flack, Daisy McAndrew, Gordon Smart, Phil Vickery, Sharon Marshall, Stephen Mulhern, Jenni Falconer, Boy George, Charlotte Jaconelli, Charlotte & Jonathan, Jake Quickenden, Sam Buttery

Tuesday – Jenni Falconer, Stephen Mulhern, Jenni Falconer, Dr Chris Steele, Tom Oliver

Wednesday – Jenni Falconer, Stephen Mulhern

Thursday – Jenni Falconer, Sue Hill, Sharon Marshall, Dynamo

Friday – Jenni Falconer, Matt johnson, Abbey Clancey, Sean Hughes, Jackie Collins

Loose Women (ITV1, Mon-Fri, 12.30pm-1.30pm)

Monday – Joshua Radin, Elaine Page

Tuesday – Miriam Margoyles, Craig Charles

Wednesday – Antonion Carluccio, Lucy Davis

Thursday – Rufus Hound

                                            Friday – Chris Isaac, Jennifer Ellison

 The Alan Titchmarsh Show (ITV1, Mon-Fri, 3.00pm-4.00pm)

Monday – Britt Ekland, Richard Kiel, Charlie Higson

Tuesday –  TBA

Wednesday – Alan Kennedy, Tom Chambers, Summer Strallen

Thursday – Don Warrington, Gwen Taylor

Friday – Jonathan & Charlotte

Countdown (Channel 4, Mon-Fri, 3.10pm-4.00pm)

Monday - Jennie Bond

Tuesday - Jennie Bond

Wednesday - Jennie Bond

Thursday - Jennie Bond

                                            Friday - Jennie Bond

Saturday Kitchen (BBC1, Sat, 9.00am-11.30am)

Will Holland, Gennaro Contaldo, Peter Richards

 

 

The Andrew Marr Show (BBC1, Sun, 9.00am-10.00am)

Ed Milliband, Ren Harvieu

 

 

 

Sunday Brunch (Channel 4, Sun, 10.00am-12.25pm)

Alan Davies, Stacey Solomon, Tim Burgess (with the Charlatans)

 

 

 

Watch and Listen (T4 on E4, Sun)

Watch 11.20am-11.35am

Emma Watson, Logan Lerman, Liam Neeson,

Listen 1.30pm-1.45pm

Tulisa, Tinchy Stryder

 

night

Never Mind The Buzzcocks (BBC2, Mon, 10.00pm-10.30pm)

Guest Host: Kathy Burke

Fazer, Greg Rutherford, Mark Hoppus, Sarah Millican



Later Live... with Jools Holland (BBC2, Tue, 10.00pm-10.30pm)

Later with Jools Holland (BBC2, Fri, 11.05pm-12.00am)

The Beach Boys, Public image Ltd., Muse, the xx, Natalie Duncan





All Star Mr & Mrs (ITV1, Wed, 8.00pm-9.00pm)

Jo Joyner, Janine Duvitski, Shaun Ryder

 

 

 

Who Do You Think You Are? (BBC1, Wed, 9.00pm-10.00pm)

William Roache

 

 

 

The Culture Show (BBC2, Wed, 10.00pm-10.30pm)

J.K. Rowling with James Runcie





Mock The Week (BBC2, Thurs, 10.00pm-10.30pm)

Joe Wilkinson, Josh Widdicombe, Milton Jones

 

 

 

Celebrity Juice (ITV2, Thurs, 10.00pm-10.45pm)

Jessica Ennis

 

 

 

 

 

Question Time (BB1, Thurs, 10.45pm-11.45pm) 

Danny Alexander, Harriet Harman, Jacob Rees-Mogg, Mehdi Hasan, Deborah Meaden

 

 

 

Piers Morgans Life Stories (ITV1, Fri, 9.00pm-10.00pm)

Denise Welch

 

 

 

 

QI (BBC2, Fri, 10.00pm-10.30pm)

Rob Brydon, Phill Jupitus, Cal Wilson





Alan Carr: Chatty Man (Channel 4, Fri, 10.00pm-11.05pm)

Jessie J, One Direction, Kevin McCloud, Alicia Keys

 

 

 

Red or Black? (ITV1, Sat, 7.15pm-8.00pm, 9.50pm-10.35pm)

The Overtones, James DeGale, Carl Froch

 

 

 

The X Factor (ITV1, Sat, 8.00pm-9.50pm, Sun 7.40pm-9.00pm)

Cheryl Cole, Sharon Osbourne, Ne-Yo, Tinie Tempah




Comedy World Cup (Channel 4, Sat, 8.15pm-9.15pm)

 Johnny Vegas, Phill Jupitus, Josh Widdicombe, Mick Miller, Roisin Conaty, Barry Cryer

 

 



The Jonathan Ross Show (ITV1, Sat, 10.35pm-11.35pm)

Jack Dee, Dynamo, Emma Watson, Gwen Stefani

 

 

 

The Chase Celebrity Special (ITV1, Sun, 6.40pm-7.40pm)

Russell Watson, Rita Simons, Bill Oddie, Denise Welch

 

 

 

Big Fat Quiz of the 00’s (Channel 4, Sun, 9.00pm-10.35pm)

Alan Carr, David Mitchell, Richard Ayoade, Sarah Millican, Kevin Fridges, Noel Fielding, Duncan Bannatyne, Gregg Wallace, Peter Andre, McFly


Related news

Will you be watching the new "Daybreak"?

  Fans of ITV'S GMTV morning strand were distraught when tuning into it's..

Green Room Guest List: UK Edition 3-9 September

  Welcome to the first in the British take on a regular feature on the..

The Green Room Guest List: UK Edition Monday 17th September - Sunday 23rd September

Welcome to another round-up of the weeks guest stars in the UK. First..