Login or register  
TV

Josephine Bornebusch

Mostly Credited As: Josephine Bornebusch
Birth Name: Leyla Jerrie Josephine Bornebusch
Date Of Birth: September 12, 1981 (Age 33)
Country Of Birth: Sweden
Birth Place: Stockholm, Stockholms län
Height: 5' 9 ¾" (1.77 m)

Josephine Bornebusch


Leyla Jerrie Josephine Zetterberg Bornebusch, född 12 september 1981 i Stockholm, är en svensk skådespelare och bokinläsare.
Bornebusch filmdebuterade redan som tvååring i Marie-Louise Ekmans Moderna människor (1983). Hon var under sin uppväxt aktiv i Vår teater och fick sitt genombrott som 18-åring i rollen som överklassflickan Madeleine Boisse de Blaque i TV-serien Rederiet (1999). Därefter har hon medverkat i flera filmer och TV-serier, däribland Järngänget (2000), Hundtricket (2002), Playa del Sol (2007). Hon har även blivit känd för rollen som Mickan i TV-serien Solsidan (2010–).

Bornebusch är systerdotter till skådespelerskan Claudia Galli. Regissören Arne Bornebusch var hennes morfars far.
2011 spelades Solsidans signatur "I'm So Happy" in med sång av Salem Al Fakir och Bornebusch.

TV Appearances

Main cast 
Welcome To Sweden (2014)As: Emma Wiik
Solsidan (2010)As: Mikaela "Mickan" Schiller
Playa del Sol (2007)As: Linn
Episode Cast Credits 

Tack Gode Gud (2007) 
  Season 1, Episode 7 01x07: (May/02/2007) As Various 
Latest news


There are no news items yet
Trivia

No trivia added for this person
Josephine Bornebusch Quotes

No quotes added for this person
Recent news

Spoiler - A Surprise Return In The Doctor Who Christmas Special

This year's Christmas episode featured Nick Frost as Santa Claus but the..

Last Christmas - Doctor Who Recap

Clara is asleep at home when something crashes down on her rooftop,..